Elérhetők vagyunk még itt:

2012. szeptember 27., csütörtök

Magyar külpolitikai roham a Kaukázusban


Úgy tűnik, tovább folyik a sikeres magyar kormányzat stratégiai partnerpolitikája. Miután remek fogással lépett be a világpolitikába (ld. Azerbajdzsán, Örményország), most a grúziai belpolitika a cél: lehetőség szerint maradjon Szaakasvili hatalmon, legalábbis miniszterelnökünk mellette teszi le a garast.
Mit keresünk Grúziában? Mi terem ott, ami a magyar érdekek szempontjából megéri, hogy a helyi, európai szemmel meglehetősen otrombabelpolitikai tusakodásba beálljuk? Talán a magyar tapasztalatok megosztása a cél, hatalom megtartása bármilyen áron, akármilyen hazudozás árán is?
Kétségtelen, hogy ugyan profik lettünk a saját régióban, de lehet, a Kaukázus országaiban igazi profik teremnek ebben a műfajban.

Ha utánanézünk, arra juthatunk, hogy lényegében csak a kőolaj és földgáz átvezetésének lehetősége adhat fontosságot ennek az egzotikusnak számító kaukázusi országnak. Bizonyára a magyar kőolajimport és gázszállítások biztosítása a cél, hosszú-hosszú távra. Kár, hogy magyar vezeték nincs a térségben. Akkor bizonyára az európai ellátás megalapozására járja Orbán Viktor a grúz tájakat. Ám erről mi egyéb juthat az emberek eszébe, mint a bolha köhögése… Küldte volna valaki? Meghatalmazás?

Itt akar a magyar külpolitika sikereket aratni? Én nem is tudom, de azt hiszem, lenne elég tennivaló a szomszédságban is, ahol – tudomásom szerint – jelentős érdekeink is vannak, mind a honfitársaink, mind térségi gazdasági céljaink, mind „európai belpolitikánk” rendezése miatt is.

Látva azt az ámokfutást, amelyet a kormány külügyi téren végez, okkal félhetünk attól, hogy Orbán megint égő fáklyával rohangál a lőportorony folyosóin.

Vagy, és ez ugyancsak jó kérdés, netán magánérdekek miniszterelnöki támogatása a cél, amint a DK ma a baltásexport kapcsán felvetette?

Már dolgoznak magyar cégek Grúziában országban, és egyszerre a magyar miniszterelnök nyílt színen leteszi a voksát valamelyik oldal mellett. Normális dolog ez? Biztos, hogy ilyen trappolással lehet üzletet szerezni egy kiélezett belpolitikai helyzetű országban?  

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése